Dar artysty Marka Wawryna

W dniu 18 czerwca br. artysta-plastyk Marek Wawryn przekazał do zbiorów Muzeum Regionalnego w Bobolicach obraz pt. „Artyści”. Marek Wawryn jest absolwentem Wydziału Architektury i Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1970 r. zamieszkał w Koszalinie, gdzie przez piętnaście lat wykonywał projekty wnętrz użytkowych, rysunki, grafiki i płaskorzeźby. W tym czasie organizował plenery ceramiczne w Polanowie i Złocieńcu oraz pełnił funkcję komisarza artystycznego Warsztatów Tworzyw Sztucznych w Ustce. Był również uczestnikiem i współorganizatorem Plenerów Osieckich, a także współorganizatorem grupy „Wiosna”. W 1984 r. przeprowadził się do Elbląga, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Jego prace były wystawiane w kraju i za granicą. Niektóre z nich znajdują się w zbiorach muzeów w Koszalinie, Słupsku i Darłowie, inne trafiły do zbiorów prywatnych. Poza twórczością plastyczną artysta zajmuje się pisaniem tekstów prozatorskich.

Marek Wawryn maluje pastele. Główną cechą jego twórczości jest skłonność do abstrakcji geometrycznej, obecnie – umiarkowane malarstwo gestu, ze skłonnością do koloryzmu[1]. Pastel przekazany naszemu muzeum (50 x 70 cm) przedstawia trzy postaci – tytlowych artystów; w tle widać kościół na tle nieba. Praca powstała w 2006 r.

Obraz zostanie wyeksponowany w galerii naszego muzeum, w której prezentujemy m. in. kolekcję zawierającą ponad trzydzieści prac artystów pochodzących głównie z Pomorza, którzy w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przyjeżdżali do Bobolic na coroczne plenery malarskie, organizowane przez ówczesnego dyrektora ośrodka kultury, Bogdana Nagórkę. Głównym tematem tych prac jest architektura miasta i przyroda ziemi bobolickiej. Wśród nich są obrazy Kazimierza Rajkowskiego, Marii Idziak czy Kazimierza Cebuli. Niezmiernie jest nam miło prezentować w bobolickim muzeum twórczość kolejnego artysty. Dziękujemy panu Markowi Wawrynowi za ten cenny dar.

[1]  M. Wawryn, Opowiadania, Elbląg 2008.