Category News

Wieczór z Muzeum

W piątek 20.07.2018 r. w Muzeum Regionalnym w Bobolicach w ramach Dni Miasta odbyły się warsztaty kaligraficzne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci i młodzieży, ale również osób dorosłych.  Wszyscy mogli uczyć się pisania piórem i drewnianymi patyczkami. Urozmaiceniem warsztatów była możliwość wykonania pieczęci lakowych, które kiedyś służyły do zamykania korespondencji.  Muzeum cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających, wśród nich byli również członkowie chóru „MALEBOR” z Doniecka.

Czytaj więcej

Informacja

Informacja 

W dniu 20 lipca 2018 r. muzeum czynne będzie dla zwiedzających

w godzinach 17.00 – 22.00.

Serdecznie zapraszamy

Czytaj więcej

Dar artysty Marka Wawryna

W dniu 18 czerwca br. artysta-plastyk Marek Wawryn przekazał do zbiorów Muzeum Regionalnego w Bobolicach obraz pt. „Artyści”. Marek Wawryn jest absolwentem Wydziału Architektury i Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1970 r. zamieszkał w Koszalinie, gdzie przez piętnaście lat wykonywał projekty wnętrz użytkowych, rysunki, grafiki i płaskorzeźby. W tym czasie organizował plenery ceramiczne w Polanowie i Złocieńcu oraz pełnił funkcję komisarza artystycznego Warsztatów Tworzyw Sztucznych w Ustce. Był również uczestnikiem i współorganizatorem Plenerów Osieckich, a także współorganizatorem grupy „Wiosna”. W 1984 r. przeprowadził się do Elbląga, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Jego prace były wystawiane w kraju i za granicą...

Czytaj więcej

Wystawa czasowa „Symbole naszej historii. Godło, barwa, hymn”

Czytaj więcej

Wystawa czasowa „Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich”

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bobolicach serdecznie zaprasza na wystawę poświęconą św. Wojciechowi i jego czasom. Wystawę warto zwiedzić z darmową aplikacją multimedialną „MUZEUM GNIEZNO MOBILNE”, którą można pobrać na telefon komórkowy pod linkiem: https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.qrtag.muzeumgnieznomobilne&hl=pl.

Zainteresowane wystawą grupy zorganizowane  prosimy o wcześniejszy kontakt z pracownikami muzeum (tel. 94 316  71 55), natomiast zwiedzających indywidualnie zachęcamy do wcześniejszego obejrzenia animacji przedstawiającej dzieje świętego: http://www.youtube.com/watch?v=ToaRumKe_0A.

Czas trwania: 12 – 22 lutego br.

Miejsce: MGOK, I piętro

Wstęp: wolny

 

Czytaj więcej

Pierwsze nabytki w nowym roku – sztandar OSP w Bobolicach i japońska lalka

Pierwszym nabytkiem, który trafił w nowym roku do zasobów naszego muzeum jest zabytkowy sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobolicach. Uroczystość jego przekazania odbyła się 15 stycznia; udział w niej wzięli: Jan Wójcik – gminny komendant straży, Krzysztof Rajewski – naczelnik OSP w Bobolicach, druhna Justyna Siwczak oraz druhowie – Jarosław Bączkowski, Rafał Czajkowski, Grzegorz Kosiński oraz Adam Strzeszewski. W imieniu zebranych druhów sztandar przekazał Adam Strzeszewski, a przyjął kierownik muzeum, Bronisław Malinowski. Jest to już czwarty sztandar w naszych zbiorach. Serdecznie dziękujemy.

Czytaj więcej

Otwarcie wystawy czasowej

4 stycznia o godz. 12.00 w odbyło się otwarcie wystawy „W kręgu tajemnic”, poświęconej kulturze Gotów. Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Muzeum w Koszalinie, którą w ramach współpracy możemy prezentować w naszym muzeum. Jej kuratorem jest Andrzej Kasprzak, archeolog, który podczas wernisażu opowiedział o wystawie, wprowadzając zebranych w tematykę pobytu Gotów na Pomorzu. Za opracowanie plastyczne ekspozycji odpowiada Marta Dzięgielewska i Damian Piłaszewicz, który z pomocą pracowników naszego muzeum zaaranżował wystawę. Na wystawie zaprezentowano m. in. zabytki archeologiczne, rekonstrukcję kręgu kamiennego i stosu ciałopalnego. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania. Wystawę będzie można oglądać do 20 lutego 2018 r. w godz. 9.00 – 16...

Czytaj więcej

Wystawa „W kręgu tajemnic”

Muzeum Regionalne w Bobolicach serdecznie zaprasza do swojej siedziby na wystawę czasową poświęconą kulturze Gotów. Najbardziej charakterystyczną cechą kulturową tego ludu są kręgi kamienne, których tajemnice będzie można odkryć podczas zwiedzania. Na wystawie można poznać historię króla Filimera, która stała się punktem wyjścia do przedstawienia gockiego obrządku pogrzebowego. Ekspozycję tworzą również zabytki barbarzyńskiego rzemiosła, które możemy zobaczyć dzięki badaniom prowadzonym przez Muzeum w Koszalinie na stanowiskach archeologicznych związanych z Gotami.

Czas ekspozycji: 5.01 – 20.02. 2018 r.

Wystawa wypożyczona z Muzeum w Koszalinie

Czytaj więcej

Święto Niepodległości – 11 Listopada

Czytaj więcej

Sztuka zza krat

Muzeum Regionalne w Bobolicach po raz piąty wystawiło prace twórców zza krat. Uroczyste otwarcie V Regionalnej Wystawy „Sztuka Więzienna” miało miejsce 22 września br. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością m. in. przedstawiciele Służby Więziennej, burmistrz Bobolic oraz reprezentanci instytucji kulturalnych i oświatowych z terenu naszej gminy. Wystawione prace pochodzą z 14 jednostek penitencjarnych z terenu Polski północno-zachodniej. Jak zawsze są bardzo interesujące, a niektóre z nich odznaczają się dużymi walorami artystycznymi. W tym roku podczas zwiedzania można również zapoznać się ze sztuką teatralną przygotowaną w całości przez osadzonych. Tematyka prac jest zróżnicowana. Porusza zarówno tematy ogólne, jak i stricte związane z sytuacją osoby pozbawionej wolności...

Czytaj więcej